تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

Back شما اینجا هستید: خانه مقاله ها NDT

بازرسي XRF در سيستمهاي لوله كشي به منظور كاهش ريسك خوردگي ناشي از سولفيداسيون

خوردگي سولفيدي در سيستم لوله كشي و تجهيزات صنعت پالايشگاهي همچنان دليل قابل توجهي براي بروز نشتي و مشكلاتي است كه مي تواند به جايگزيني پيش از موعد، خاموشي هاي برنامه ريزي نشده و حوادثي منجر شود كه بطور بالقوه زيان و خسارت هاي مالي و جانی پرسنل را به دنبال دارد. فولادهاي كربني با محتواي سيلسيوم(Si) كم (%0.1>) هنگاميكه در معرض شرايط خوردگي سولفيدي قرار مي گيرد به سرعت دچار خوردگي مي شود. 

طبق استاندارد API RP 939-C(دستورالعمل پيشگيري از آسيب هاي خوردگي سولفيدي در پالايشگاه هاي نفت)، يك سوم آسيب هاي خوردگي سولفيدي در دماي بالا ناشي از ميزان كم سيليسيوم در متریال لوله كشي است. API RP 939-C زير مجموعه اي از برنامه وسيعتر شناسايي مواد مثبت(PMI) در 578 API RP(برنامه تأييد متريال در سيستم هاي لوله كشي آلياژي جديد و موجود) - تأييد استفاده از آلياژ صحيح در كليه سطوح سولفيدي فعال و واكنش پذير - است. 

نمونه هايي از تأسيساتي كه در آن سولفيداسيون عاري از H2 رخ ميدهد عبارتند از واحدهاي نفت خام/خلاء، شكست كاتاليستي سيال، كك سازی و كاهش گرانروي. واحدهاي تصفيه هيدروژني و شكست هيدروژني در بخش خوراك خود با خوردگي سولفيدي عاري از H2 مواجه مي شوند. انجام آناليز عنصري در اين نوع لوله كشي و تأسيسات توسط فلورسانس اشعه ايكس قابل حمل(XRF) روش ايده آلي براي پيش بيني و پيشگيري از بروز آسيب ها به شمار مي رود كه در ادامه اين مقاله به آن اشاره مي شود. 

............

برای مطالعه ادامه مطلب با نام کاربری خود وارد سایت شده و ادامه مطلب را از پیوست این مطلب دانلود نمایید.

ANDE چیست؟ برنامه صدور گواهینامه آزمون های غیرمخرب در ASME

ASME توسعه برنامه صدور گواهینامه برای پرسنل آزمون های غیر مخرب را آغاز نموده است.

ANDE چیست؟

صدور گواهینامه برای پرسنل: ANDE یک برنامه جدید صدور گواهینامه برای پرسنل آزمون های غیر مخرب(NDE) و بازرسین کنترل کیفیت(QC) است. صدور گواهینامه ASME NDE یا ANDE جنبه هایی سازگار با سایر دستورالعمل های صدور گواهینامه پرسنل ASME را شامل می شود. گواهینامه ANDE در آغاز بر روی بازرسی حین سرویس تأسیسات هسته ای و ساخت تأسیسات جدید متمرکز بود، ولی در نهایت به منظور لحاظ کردن سایر کاربردها نظیر تجهیزات تحت فشار و سازه در دیگر صنایع، در سطح ایالات متحده و همچنین صنایع بین المللی، بسط یافت.

انطباق: ANDE بر الزامات کاربردی ASME NQA-1 به منظور تأیید صلاحیت و صدور گواهینامه برای پرسنل NDE منطبق خواهد بود. همچنین با ANSI N45.2.6 و NQA-1 به منظور تأیید صلاحیت بازرسین کنترل کیفیت منطبق می باشد. ANDE صدور گواهینامه متمرکزی برای پرسنل بازرسی QC و NDE شخص ثالث را به عنوان گزینه ای برای سیستم های قدیمی صدور گواهینامه NDE و QC بر پایه کارفرما شامل می شود.

اهداف ANDE

اهداف اولیه ........

 برای مطالعه رایگان ادامه این مطلب، فایل پیوست را دانلود نمایید.

ترجمه و گردآوری: شایان زارعیان، مهندس بازرسی فنی شرکت پالایش نفت لاوان

کاربرد روش آلتراسونیک Phased Array در بازرسي خطوط لوله

 ايجاد نقائص مختلف در ماده يا قطعه در حين فرآيند ساخت، امري اجتناب ناپذير بوده و شرايط كاربري آتي قطعه به ماهيت و اندازه دقيق نقص بستگي خواهد داشت. نقص هاي ديگري نيز مانند ترك هاي ناشي از خستگي يا خوردگي، در حين سرويس در قطعه به وجود مي آيند. بنابراين، براي آشكارسازي نقص ها در مرحله ساخت و همچنين براي آشكارسازي و مشاهده نرخ رشد آن ها در حين عمر كاري هر قطعه يا مجموعه، بايد وسايل قابل اعتمادي در اختيار باشد. در اين راستا، با استفاده از اصول محرز فيزيكي، شماري از سيستم هاي بازرسي بوجود آمده اند كه بدون تغيير يا تخريب قطعات و مجموعه هاي مورد آزمون، دانسته هاي لازم جهت ارزيابي كيفيت ماده يا قطعه را به دست مي دهند؛ اين آزمون ها، بازرسي غير مخرب نام گذاري شده اند. در واقع نقش بازرسي غير مخرب تضمين قابل قبولي براي عدم حضور عيوبي در حد بحراني بر اساس طراحي بارگذاري قطعات در حين كار است.

ادامه مقاله را از پیوست دانلود نمایید.

اسکن لیزر- ادی کارنت بر روی لوله های ریفورمر

شرکت MP در حال حاضر هدف اصلی خود را جلوگیری از خاموشی برنامه ریزی نشده مجموعه ­های پالایشگاهی و پتروشیمی عظیم، قرار داده است که این مهم به کمک بهره گیری از LEO-SCAN، مخفف Laser Eddy current Outside scanning of Reformer Tubes، محقق می شود که بی تردید بهترین روش بازرسی لوله های ریفورمر می باشد.

ادامه مطلب: اسکن لیزر- ادی کارنت بر روی لوله های ریفورمر

جدول كاربردي مقايسه آزمايش هاي غيرمخرب (NDT)

 جدول مقايسه آزمايش هاي غيرمخرب (NDT)روش ها و متدهاي متنوعي براي ارزيابي غيرمخرب قطعات، تجهيزات و متريال هاي مختلف وجود دارد. آزمايش هاي غيرمخرب معمولا در حين ساخت و نيز بهره برداري (سرويس) تجهيزات كاربرد دارند. اين آزمايش ها در حين ساخت براي اطمينان از كنترل كيفيت متريال و فرايند ساخت تجهيزات همچون جوش (جوشكاري) و در دوره سرويس تجهيزات در زمان بازرسي دوره اي يا (اُوِرهال) براي ضخامت سنجي و شناسايي نواقص و عيوب احتمالي در متريال و جوش تجهيزات كاربرد فراواني دارند.

ادامه مطلب: جدول كاربردي مقايسه آزمايش هاي غيرمخرب (NDT)