تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

Back شما اینجا هستید: خانه مقاله ها مباحث عمومی سیستم شماره گذاری یکپارچه ی فلزات و آلیاژها(UNS)

سیستم شماره گذاری یکپارچه ی فلزات و آلیاژها(UNS)

در این مقاله خواهیم خواند :

دلیل اختصاص .UNS NO

به چه متریال­هایی .UNS NO اختصاص می ­یابد؟

فرمت .UNS NO برای متریال­های گوناگون

رویه­ ی اختصاص .UNS NO به یک متریال

نویسنده: شایان زارعیان، مهندس بازرسی فنی شرکت  پالایش نفت لاوان

 برای مشاهده و دانلود کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.

1-دامنه­ ی کاربرد مقاله

1-1 این مقاله (نکته ی 1) یک سیستم یکپارچه­ ی شماره گذاری(1UNS) را برای فلزات و آلیاژهایی که یک "شهرت تجاری2" دارند(نکته­ ی 2 را ببینید) و روندی که طی آن این اعداد تعیین شده ­اند، را پوشش می­دهد. بخش 2 سیستم نامگذاری­ ها یا "اعداد" مرکب از حروف الفبای زبان انگلیسی و اعداد که برای هر یک از خانواده­ ی فلزات و آلیاژها تعیین شده را توصیف می­کند. بخش 3 طرح کلی تشکیلات بنا نهاده شده برای اداره­ ی سیستم را بیان می­کند. بخش 5 نیز روند درخواست تخصیص عدد به فلزات و آلیاژها که برای آنها قبلاً اعداد UNS اختصاص داده نشده­ است را توصیف می­کند.

نکته 1- نامگذاری­های UNS برای فلزات و آلیاژهایی که تحت سیستمی که در این مقاله شرح داده شده است، ثبت نشده ­اند یا برای هر فلز یا آلیاژی که ترکیبشان متفاوت از آن­هایی است که ثبت شده­ اند، مورد استفاده قرار نمی­گیرد.

نکته 2- هدف از استفاده از اصطلاح "شهرت تجاری"، "کاربرد تولیدی" و دیگر اصطلاحات مشابه، کاربرد آنها برای فلزات و آلیاژهایی است که تولید و استفاده­ ی تجاری از آنها فعال می­باشد، اگرچه مقدار واقعی چنین استفاده ­ای در میان سایر موارد، به نوع فلزات و آلیاژهای مد نظر و کاربرد آنها بستگی خواهد داشت.

تشکیلات مختلف استاندارد سازی مرتبط با صنایع مشخص، معیار تعیین شده توسط خودشان را برای تعریف وضعیت یک فلز یا آلیاژ، از لحاظ شرایطی که بر مبنای آن یک عدد UNS برای آن تعیین خواهد شد، اعمال می­کنند. برای نمونه کمیته­ ی A01 در ASTM، جزییات آنالیز حرارتی، خواص مکانیکی و الزامات تولید را برای افزودن یک گرید یا آلیاژ جدید به Specification خود الزام آور می­سازد. انجمن توسعه­ ی مس3 وجود متریال با “استفاده تجاری (بدون محدودیت تناژ)” را الزام آور کرده است، انجمن آلومینیوم4 “ارائه آلیاژ برای فروش (نه لزوماً دارای استفاده تجاری)” را الزامی می­داند، بخش متریال­های هوافضا در SAE “تهیه مکرر متریال توسط حداقل دو کاربر” را مد نظر قرار داده است.

بنابراین در حالیکه هیچ تعریف جهانی برای “معیار استفاده5” پایه گذاری نشده است، یک عدد UNS برای شناسایی فلزات و آلیاژهایی که عموماً در تولید و مصرف منظم هستند در نظر گرفته شده­ است. یک عدد UNS معمولاً برای ماده ­ای که به تازگی ارائه گردیده است و یا هنوز تحت تست­های عملی می­باشند، تعیین نخواهد شد.

2- شرح اعداد(یا کدهای) تعیین شده برای فلزات و آلیاژها

2-1- UNS 18 سری از اعداد را برای فلزات و آلیاژها، همانطور که در جدول 1 نشان داده شده است، پایه گذاری می­کند. هر عدد UNS شامل یک حرف پیشوندی مجزا که پس از آن پنج رقم قرار گرفته است، می­باشد. در بیشتر موارد این حرف اشاره به خانواده­ ی فلزات شناخته شده دارد. برای مثال، A برای آلومینیوم، P برای فلزات گرانبها و S برای فولادهای زنگ نزن می­باشد.

2-2- در حالیکه برخی از ارقام در گروه­های عددی  UNS مشخص، دارای معنای اختصاص یافته­ یِ معینی هستند، اما هر سری از اعداد مستقل از موارد دیگر است، این عمل اجازه­ ی انعطاف پذیری بیشتری را می­دهد و از ایجاد اعداد UNS پیچیده و طولانی جلوگیری می­کند.

برای مشاهده و دانلود کامل مقاله اینجا کلیک نمایید.


[1]. Unified Numbering System

[2]. Commercial Standing

[3]. Copper Development Association(CDA)

[4]. Aluminum Association

[5]. Usage Criteria

دبیر علمی سایت
شایان زارعیان، فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد در گرایش سرامیک از دانشگاه علم و صنعت ایران در مقطع کارشناسی و رشته مهندسی مواد در گرایش جوشکاری دانشگاه صنعتی شریف کارشناس بازرسی فنی شرکت پالایش نفت لاوان