تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

Back شما اینجا هستید: خانه مقاله ها جوشکاری

دستور العمل آزمون مهارت جوشکار WPQ بر اساس استاندارد ASME Sec IX

 در این مقاله خواهیم خواند :

آزمونهای تایید صلاحیت، تستهای مورد نیاز، محدوده  تایید صلاحیت قطر و ضخامت، ترکیب فرآیندهای جوشکاری در یک آزمونه، آزمون مجدد و تمدید صلاحیت، انقضاء صلاحیت جوشکار، متغیرهای فرآیند جوشکاری جوشکار، فرآیندهای خاص نظیر اتصال تیوب به تیوب شیت و یا آسترکاری

نویسنده : ابراهیم خیّر، مهندس ارشد بازرسی فنی شرکت نفت فلات قاره

ادامه مطلب: دستور العمل آزمون مهارت جوشکار WPQ بر اساس استاندارد ASME Sec IX

جدول تبدیل واحدهای مختلف سختی (Hardness)| ایزو 18265

یکی از جداول کاربردی که موردنیاز بازرسان در سختی سنجی مواد پایه یا قطعات جوشکاری شده است جدول تبدیل واحدهای مختلف در سختی سنجی (راکول - برینل - ویکرز) می باشد. استاندارد ISO 18265:2013 با عنوان Metallic Materials-Conversion Hardness شامل انواع جداول تبدیل واحدهای مختلف سختی است.

گاها الزام میزان سختی در استاندارد یا مشخصات فنی یک پروژه (Project specification) یا برگه های داده (Datasheet) بر حسب واحد خاصی آورده می شود که ممکن است برای مقایسه با میزان تست شده نیاز به تبدیل واحد سختی داشته باشیم.

شما می توانید استانداردهای ASTM E140 و ISO 18265 را از بخش پیوست دانلود نمایید.

دانلود راهنمای CASTI کد ASME Sec IX| تایید صلاحیت جوشکاری

دانلود کتاب راهنمای ASME Sec IX انتشارات CASTIانتشارات CASTI خودآموزهای بسیار کاربردی درباره استانداردها و کدهای متداول ASME منتشر نموده است. یکی از این خودآموزها راهنمای ASME Section IX می باشد. کسانی که با کدهای ASME کار کرده اند بدون راهنما و خودآموز با مشکلاتی روبرو می شوند چرا که کد همچون یک مرجع کامل در برگیرنده الزامات می باشد و برای یادگیری آن نیاز به گذراندن دوره یا خواندن کتب راهنما می باشد.

با مطالعه این خودآموز مفید و دقت در مثالهای فراوان درج شده در آن قادر خواهید بود به تنهایی WPS و PQR و WPQ را تهیه و بررسی نمایید.

ادامه مطلب: دانلود راهنمای CASTI کد ASME Sec IX| تایید صلاحیت جوشکاری

دانلود فصل ۱۴ کتاب ASME Companion Guide | تایید صلاحیت جوشکاری و لحیم کاری

کتاب راهنمای ASME Companion Guide یکی از راهنماهای بسیار کاربردی استانداردها یا کد های ASME می باشد که هر فصل آن شامل یکی از استانداردهای ASME می باشد. فصل ۱۴ این کتاب راهنمای استاندارد (کد) بخش نهم ASME یعنی ASME Sec IX است که توسط Joel Feldstein نوشته شده است.

می توان گفت که راهنمای ASME Companion خلاصه ای از استاندارد است که برای کسانی که نیاز به بازبینی یا مرور مجدد استاندارد دارند مفید و قابل استفاده می باشد.

شما می توانید از لینک زیر آن را دانلود نمایید.

https://www.dropbox.com/s/ov53he6vbu1wdhn/Approved_Proofs_KRs_ASME_Ch24_p217-252_3-13-09.pdf

ASME:American Society for Mechanical Engineers (انجمن مهندسان مکانیک آمریکا)

راهنماي كاربردي بازرسي و متالورژي جوش API-577

بازرسي جوش API 577راهنماي كاربردي API 577 بعنوان يكي از مراجع اصلي در استانداردهاي API همچون API 510 ، API 570 ، API 653 و API 582 است كه بعنوان مرجع بازرسي جوش در ساخت و تعمير تجهيزات و لوله كشي پالايشگاه ها و پتروشيمي ها قابل استفاده است. يادگيري اين استاندارد بعنوان راهنما براي شركت كنندگان در دوره هاي بازرسي مخازن تحت فشار در دوره بهره برداري (API 510) و بازرسي لوله كشي (API 570) الزامي است.

ادامه مطلب: راهنماي كاربردي بازرسي و متالورژي جوش API-577