تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

Back شما اینجا هستید: خانه مقاله ها بهره برداری

عنصر ۴۸: فشارهای هیدرواستاتیک بیش از حد

هر از گاهی ما در مورد تجهیزاتی می شنویم که در اثر نیروهای هیدوراستاتیک دچار فشار بیش از حد شده اند. ریسک بالاتر فشارهای بیش از حد بعضاً منجر به حوادث عمده ای مثل آنچه چندی پیش در پالایشگاهی در ساحل غربی رخ داد، در زمانییی Bonnet آب بندی فشار با نشیمنگاه Split Wedge تحت هیدرواستاتیک قرار گرفته و منجر به یک انفجار و آتش سوزی وسیع گردید. این نوع از ولوها بایستی دارای یک حفره فشار شکن بر روی Bonnet باشند. یک ولو این چنینی دیگر در پالایشگاهی در ساحل خلیج در سرویس بخار به طرز تخریب کننده ای دچار مشکل شد زیرا بر روی یک لاین عمودی نصب شده و بنابراین میعانات بخار Bonnet را پر نموده و منجر به تخریب ولو در شرایطیکه به صورت کاملاَ آب بند بسته شده است می گردند. نویسنده مطلب همچنین خطوط لوله ای که پرتاب شدت گسکت را در نتیجه مسدود شدن لاین و پر شدن آن از هیدروکربن و سپس حرارت دیدن آن در معرض نور خورشید را مشاهده نموده است.

برای مطالعه ادامه مطلب با نام کاربری خود وارد سایت شده و ادامه را از پیوست این مطلب دانلود نمایید.

عنصر ۴۷: ممیزی تجهیزات فشار شکن

بخش های کمی از تجهیزات در واحدهای فرآیندی هیدروکربنی از تجهیزات فشار شکن(PRDها) با اهمیت تر هستند، به ویژه در شرایطی که نیاز است دقیقاً به منظور سناریوهای فشارهای بیش از حد اضطراری به نحویکه طراحی شده اند عمل کنند.به این ترتیب، این موضوع مهم است که ما هر از گاهی نصب این تجهیزات را ممیزی نموده و از این امر که آنها در مقاصد مد نظر نصب شده، قرار گرفته و تحت نگهداری قرار می گیرند، اطمینان حاصل نماییم. استاندارد API RP 576 دارای لیستی از کلیه این مسائل می باشد که چک کردن آنها در حین بازرسی(ممیزی)های چشمی تجهیزات فشار شکن حین سرویس مهم می باشد. زمان مناسب به منظور انجام این بازرسی های حین سرویس چشمی بلافاصله بعد از یک تعمیرات اساسی که تعدادی از شیرهای اطمینان سرویس شده و مجدداً نصب می گردند.

ادامه مطلب: عنصر ۴۷: ممیزی تجهیزات فشار شکن

عنصر ۴۵: حفاظت کاتدی

برای آن دسته از واحدهای فرآیندی که دارای لوله کشی و ظروف مدفون هستند و همچنین مخازن ذخیره اتمسفریک و تأسیسات اسکله و بارانداز همواره نیاز به نوعی حفاظت کاتدی(CP) وجود دارد و دقیقاً به مانند مسائل انتخاب مواد و پوشش و لاینر، این موضوع نیز عموماَ در حوزه کاری یک متخصص خوردگی و مواد با آموزش و تجربه خاص در زمینه طراحی، نصب و تعمیرات CP می باشد. CP یکی از بسیاری از جنبه های اکنون هزینه کن و یا بعداَ برنامه های FEMI می باشد و عموماً جنبه ی بعداً هزینه کن در بسیاری از موارد پر هزینه تر از نصب و تعمیرات مناسب سیستم های حفاظت کاتدی در بلند مدت خواهد بود. جایگزینی لوله کشی مدفون و کف مخازن، جدا از مباحث ایمنی و زیست محیطی ناشی از نشت احتمالی سیال موارد هزینه بری هستند.

ادامه مطلب: عنصر ۴۵: حفاظت کاتدی

عنصر ۴۶: بازرسی تجهیزات فشار شکن

بازرسی PRDها یکی از مسائل بینادین در حرفه ی FEMI می باشد. خوشبختانه ما دارای یک سند راهنما با جزییات کامل برای بازرسی، تست و تعمیرات PRDها در استاندارد API RP 576 که اکنون تحت ویرایش جهت انتشار ویرایش چهارم در آینده می باشد. به علاوه، هر دویِ سندهای API 570 و API 510 دارای بخشی می باشند که الزامات تست و بازرسی PRD را پوشش می دهد. هر دوی اینها وجود یک دستورالعمل QA برای PRD با بخش های معینی که بایستی در دستورالعمل QA پوشش داده شود را الزامی می دانند. همچنین هر کدی حداقل بازه بازرسی مورد نیاز را مشخص می نماید که عموماَ برای سرویس های فرآیندی معمول 5 سال و برای سرویس های تمیز(غیر رسوبگذار) و غیر خورنده 10 سال می باشد. اگرچه هر دوی این کدها بازه های طولانی تر را در صورت استفاده از آنالیز RBI معتبر و یا در صورت دارا بودن پیشینه مستند دال بر اینکه بازه های طولانی تر مورد قبول هستند(یعنی بازه های بر اساس شرایط) مجاز می دانند. برای مثال، اگر شما به طور مستمر یک PRV در سرویس فرآیندی نرمال را در بازه های زمانی 5 ساله برای مدت حداقل 15 سال بازرسی نموده اید، از جمله تست Pop اولیه پیش از هرگونه تستی و به این وسیله شواهد مستندی مبنی بر اینکه PRV در تلرانس فشار تنظیم Pop نموده و هیچ یک از بخش های ورودی و خروجی شیر اطمینان دارای رسوبات نمی باشند، ثبت گردد، سپس شاید افزایش بازه ی بازرسی با شیبی آهسته به منظور بررسی اینکه شرایط مذکور بازهم پابرجا خواهد بود یا نه، معقول باشد.

ادامه مطلب: عنصر ۴۶: بازرسی تجهیزات فشار شکن

عنصر ۴۴: سیستم لوله کشی و ظروف فرآیندی مدفون

اکثر واحدهای فرآیندی دارای لوله کشی مدفون هستند، تعداد کمی دارای ظروف تحت فشار مدفون هستند و بسیاری دارای پمپ های مدفون بسته بندی شده می باشند. به وضوح بسیاری از سیستم های لوله کشی مدفون در سرویس های آب و بخار هستند(همانند، برجهای خنک کننده، آب آتشنشانی و غیره) و بایستی به دلیل مسائل Reliability کارخانه مورد بازرسی قرار گیرند. ولی تمرکز این عنصر ضروری بر روی تجهیزات و لوله کشی است که در سرویس فرآیندی هستند، به ویژه آنهایی که در سرویس کلاس ۱ مطابق API هستند که در صورت وقوع نشتی، موجب بروز سریع یک تهدید ایمنی خواهند گردید(برای مثال در سرویس LPG). برای آنهایی که دارای سیستم های لوله کشی مدفون هستند، حصول اطمینان از این امر که کلیه این لوله های مدفون بر روی نقشه های Plot Plan نمایش داده شده و دارای طرح های مستندِ بازرسی مطابق بخش 9 استاندارد API 570 و API 574 می باشند ایده مناسبی است.

ادامه مطلب: عنصر ۴۴: سیستم لوله کشی و ظروف فرآیندی مدفون