تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

Back شما اینجا هستید: خانه استاندارد

در این مجموعه سعی شده است استانداردهای مرتبط با بازرسی فنی و کنترل کیفیت در حوزه کالا، ساخت و بهره برداری، جهت آشنایی بیشتر بازرسان فنی شرح داده شود و حتی المقدور جهت سهولت دسترسی به این استانداردها، آخرین ویرایش بمنظور دانلود در این مجموعه قرار گیرد.

همچنین مقالات مرتبط با آشنایی با مفاهیم و واژگان استانداردها در این بخش قرار گرفته است.

برای درخواست استانداردهای موردنیاز می توانید در تالار گفتگو استاندارد درخواستی خود را مطرح نمایید تا در اسرع وقت در صورت موجود بودن برای شما آپلود شود.

کاتالوگ استاندارد موسسه نفت آمریکا API سال ۲۰۱۶

استانداردهای موسسه نفت آمریکا - API جزو متداول ترین و کاربردی ترین استانداردهای صنعت نفت می باشند که حتی در صنایع گاز و پتروشیمی نیز اهمیت ویژه ای دارند. تعدادی از این استانداردها در بازرسی متداول می باشند که اکثر بازرسان با آنها آشنایی دارند بخصوص حوزه بازرسی بهره برداری و حین سرویس.

ادامه مطلب: کاتالوگ استاندارد موسسه نفت آمریکا API سال ۲۰۱۶

لیست کدها و استانداردهای کاربردی در صنعت

کاربران وب سایت مرجع بازرسی فنی و کنترل کیفیت می توانند لیست بسیار کامل و جامعی از کدها و استانداردهای مورد استفاده در صنعت را از پیوست این مطلب دانلود و مورد استفاده قرار دهند. در این لیست، استانداردهای کاربردی صنعت به تفکیک در بیش از ۲۰ موضوع مختلف آورده شده است و جستجوی استانداردهای هر موضوع را بسیار تسهیل می نماید.

ادامه مطلب: لیست کدها و استانداردهای کاربردی در صنعت

کاتالوگ کد بویلر و ظروف تحت فشار ASME سال ۲۰۱۵

کد بویلر و ظروف تحت فشار ASME با انتشار ویرایش ۲۰۱۵ خود یک چرخه انتشار دو سالانه را آغاز نموده است. نظرات کاربران حاکی از آن است که اعمال کلیه تغییرات در بازه های دو ساله، نیاز به اعمال تغییرات سالانه از طریق addenda از بین برده و منبعی کاربر پسندتر را ایجاد کرده که نیاز به ادغام صفحات جایگزین شده را رفع خواهد نمود.

برای مطالعه آخرین کاتالوگ انتشار یافته کد ASME BPVC در سال ۲۰۱۵ با نام کاربری خود وارد سایت شده و آن را از پیوست این مطلب دانلود نمایید.

دانلود رایگان کد بویلر و ظروف تحت فشار ASME ویرایش ۲۰۱۵

در سال ۱۹۱۱ انجمن مهندسین مکانیک آمریکا کمیته بویلر و ظروف تحت فشار را به منظور فرموله کردن قوانین استاندارد برای ساخت دیگ های بخار و سایر ظروف تحت فشار تأسیس نمود. در سال ۲۰۰۹، کمیته بویلر و ظروف تحت فشار با کمیته های زیر جایگزین گردید:

الف- کمیته بویلرهای نیروگاهی (I)

ب- کمیته متریال (II)

پ- کمیته ساخت تجهیزات هسته ای (III)

ت- کمیته بویلرهای گرمایشی (IV)

ث- کمیته آزمون های غیر مخرب (V)

ج- کمیته ظروف تحت فشار (VIII)

چ- کمیته جوشکاری و لحیم کاری (IX)

ح- کمیته ظروف تحت فشار پلاستیک تقویت شده با فایبر(FRP) (X)

خ- کمیته بازرسی حین سرویس تأسیسات هسته ای (XI)

د- کمیته مخازن انتقال (XII)

ذ- کمیته مدیریت نظارت فنی (TOMC)

ادامه مطلب: دانلود رایگان کد بویلر و ظروف تحت فشار ASME ویرایش ۲۰۱۵

واژگان مهم و متداول در استانداردها (قسمت دوم)

در قسمت قبلی درباره تفاوت معانی و برداشت از واژگانی که بوفور در استانداردها استفاده می شوند سخن به میان آمد و توضیحاتی ارایه شد. در این قسمت در مورد واژه should بیشتر توضیح خواهیم داد.

ادامه مطلب: واژگان مهم و متداول در استانداردها (قسمت دوم)

دانلود رایگان کد بازرسی برد ملی (NBIC) ویرایش ۲۰۱۵

هدف از تدوین کد بازرسی برد ملی (National Board Inspection Code) حفظ یکپارچگی تجهیزات تحت فشار با فراهم آوردن قوانین ساخت و پس از قرار گرفتن تجهیزات در سرویس نیز با فراهم نمودن قوانین بازرسی و تعمیر و تغییر و در نهایت تضمین ادامه کارکرد ایمن این تجهیزات از این طریق می باشد.

 NBIC سه حوزه مهم زیر را شامل می شود:

ادامه مطلب: دانلود رایگان کد بازرسی برد ملی (NBIC) ویرایش ۲۰۱۵

دانلود استاندارد NACE MR0175/ISO 15156 و تفسیر آن

استانداردهای NACE در زمینه خوردگی و انتخاب مواد در تجهیزاتی که در سرویس گاز ترش (sour service) قرار می گیرند، الزاماتی را ارائه می دهند که بازرسان ساخت و بهره برداری لازم است با الزامات آن آشنا باشند.

یکی از استانداردهای بسیار کاربردی NACE، استاندارد NACE MR0175/ISO 15156 می باشد که در سه قسمت با عنوان مشترک صنایع نفت و گاز طبیعی، مواد مورد استفاده در محیط های محتوی سولفید هیدروژن در تولید نفت و گاز، بشرح زیر تهیه شده است:

- بخش اول: الزامات عمومی برای انتخاب مواد مقاوم به ترک

- بخش دوم: فولادهای کربنی و کم آلیاژ مقاوم در برابر ترک

- بخش سوم: آلیاژهای مقاوم به خوردگی (CRA) و دیگر آلیاژهای مقاوم به ترک

کاتالوگ استاندارد موسسه نفت آمریکا API سال ۲۰۱۵

استانداردهای موسسه نفت آمریکا - API جزو متداول ترین و کاربردی ترین استانداردهای صنعت نفت می باشند که حتی در صنایع گاز و پتروشیمی نیز اهمیت ویژه ای دارند. تعدادی از این استانداردها در بازرسی متداول می باشند که اکثر بازرسان با آنها آشنایی دارند بخصوص حوزه بازرسی بهره برداری و حین سرویس.

ادامه مطلب: کاتالوگ استاندارد موسسه نفت آمریکا API سال ۲۰۱۵

دانلود رایگان استاندارد نفت ایران سال 1392 (IPS)

استانداردهای نفت ایرانبسیاری از کشورهای صنعتی در راستای توسعه استانداردها گام های بزرگی برداشته اند و استانداردهای ملی خود را به جهانیان عرضه کردند. کشورهایی همچون ژاپن (استاندارد JIS)، بریتانیا (استاندارد BS) ، آلمان (DIN) نمونه هایی هستند که استانداردهایشان در سراسر جهان کاربرد دارند.

در ایران نیز وزارت نفت ایران ،استانداردهای نفت ایران (IPS-Iranian Petroleum Standard) را ایجاد نموده اند. این استانداردها در بسیاری از پروژه های نفتی ایران به عنوان جزء جدایی ناپذیر قراردادها و الزامات طراحی، ساخت و بازرسی می باشند.

آخرین ویرایش این استاندارد (سال 1392) را می توانید به طور رایگان از اینجا دانلود نمایید.